Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Χυτήρια Καρδίτσας

Οι μαθητές της Β΄ Τάξης του ΕΠΑ.Λ. Σοφάδων μαζί με τους καθηγητές κ. Μπλάνη Βασιλική, Κουλουμπή Ιωάννη, Κουτή Ιωάννη και Περιστέρη Βασίλειο, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της εταιρίας Χυτήρια Καρδίτσας. Εκεί ξεναγήθηκαν στους χώρους του Χυτηρίου, όπου πραγματοποιήθηκε επίδειξη της διαδικασίας κατασκευής εξαρτημάτων μέσω χύτευσης.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το τμήμα Αναγέννησης Μπαταριών – Batteries and More, και παρακολούθησαν την διαδικασία της αναγέννησης, μια καινοτόμα και οικολογική τεχνολογία που δίνει την δυνατότητα αύξησης της διάρκειας ζωής και της δύναμης των μπαταριών.

Τέλος ενημερώθηκαν για τον σωστό τρόπο συντήρησης και αποθήκευσης όλων των ειδών των μπαταριών ώστε να επιτυγχάνεται η μέγιστη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

Σημαντικές και άκρως θετικές οι εμπειρίες που αποκόμισαν μαθητές και καθηγητές και σ’ αυτό συνέβαλε η ευγένεια και η καλή θέληση όλων των συντελεστών της εταιρίας.

Τους ευχαριστούμε πολύ όλους!